Co to je bowenova technika?

Bowenova technika patří mezi holistické, velmi šetrné, zcela neinvazivní a nediagnostické metody (tělo je zde vnímáno jako celek, bez zaměření na problematické partie). Můžeme ji popsat jako velmi jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání (svaly a šlachy). Skládá se z jednotlivých pohybů přes určené a přesně definované body lidského těla. Unikátní je právě tento pohyb,
kdy bowenista svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine velmi jemný tlak (asi jako bezbolestný tlak na oční kouli) a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Mezi jednotlivými sériemi pohybů, tzv.procedurami, jsou krátké (asi 2 minutové) pauzy. Ty poskytují tělu čas k dokonalému "zpracovaní" informace a umožní maximální využití těchto pohybů.

osvědčila se při:

Aplikace Bowenovy masáže výrazně posiluje u vnímavého organismu schopnost využít vlastní regulační (samoléčebné) mechanismy ke zlepšení aktuálního stavu. Pozitivní ovlivnění bylo popsáno u velmi širokého spektra problémů. Např.:

nervozita, stres
astma, angiózní bolesti, rozedma plic, senná rýma
artritida, syndrom karpálního tunelu
chronický únavový syndrom
potíže s nervosvalovou rovnováhou
trávicí potíže, koliky
noční pomočování dětí, inkontinence
neplodnost, těhotenské potíže, premenstruační syndrom
bolesti prsou, napětí a otoky prsou, nepravidelná laktace
lymfatické uzliny a cesty
zatuhlé (zamrzlé) rameno, tenisový loket, oštěpařský loket
posunutá pánev, bolesti kolen, kotníků, kladívkové prsty, vbočené palce (haluxy)
bolesti kolen a achillovy šlachy
bolesti hlavy, migrény, závratě
nedoslýchavost a problémy s ušima, očima
problémy se spodní čelistí a trojklaným nervem
ledvinové potíže, prostata, zhoršený odtok lymfy
bolesti zad, hrudníku, bránice
břicha, kříže, kostrče, hýždí, skolióza
svalové bolesti a křeče, růstové bolest, disharmonie kyčlí
zánět sedacího nervu
sportovní úrazy…

 

A co Bowenova tlaková masáž není:

Manipulace – při masáži podle Bowena maséři aktivně nemanipulují – jako důsledek normalizace svalového napětí však často dochází k samovolnému znovuobnovení správné pozice kloubů.

Klasická masáž – při masáži podle Bowena nepoužíváme dlouhodobý kontakt s tkáněmi
– v důsledku aplikace terapie však dochází k nenásilné normalizaci svalového napětí a tím
i ke zlepšení krevního a lymfatického oběhu.

Akupresura – většina pohybů, které se při masáži podle Bowena používají ovlivňuje sice také akupresurní body, mechanismus stimulace je však odlišný

Léčení – Bowenovou masáží pouze napomáháme tělu při spouštění vlastních samoléčebných mechanizmů. Není-li tělo momentálně schopno řešit problém, na který jste se soustředili, můžete v dané oblasti zaznamenat i negativní odezvu. Tato odezva však často donutí klienta řešit dlouho opomíjený problém.

 

Jak tato technika působí?

Sám Tom Bowen odpovídal na tuto otázku velmi jednoduše: "Kdybych to věděl, neexistovali by nemocní lidé". Pravdou je, že tato metoda je poměrně mladá a ještě neznámá. První kurz byl vyučován v roce 1986 v Austrálii a v roce 1993 poprvé ve Velké Británii! Do té doby to byla doména pouze jednoho "zázračného" muže.
Bowenova technika působí na několika úrovních: fyzikální, chemické a psychické (emocionální). Přesný mechanismus působení není znám. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah.
Bowenovu techniku bereme jako dar, který s naším nejlepším úmyslem a záměrem dáváme či nabízíme tělu. To totiž nejlépe samo ví, kde je problém. Pokud o tento dar stojí, jednoduše ho přijme a využije, kde je nejvíce potřeba. Velmi často je používána ve fyzioterapeutických nebo chiropraktických ordinacích a masážních salonech.

Kdo to byl Tom Bowen?

Tom Bowen (1916-1982) neměl žádné speciální medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích a rozvážeč mléka. Byl vášnivý sportovec, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Možným impulsem pro něj mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem.
Prvním Tomovým pacientem byla jeho žena (chronický astmatik). V roce 1952 Tom otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem. Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost "číst" lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Úspěšnost jeho zákroků se tradovala kolem 85-90 %. Tom často pracoval v několika místnostech a s několika pacienty zároveň. To vysvětluje množství jeho návštěvníků. Jen v roce 1974 uváděl na 13 000 platících klientů. Toto číslo však není zdaleka konečné, neboť každou sobotu a neděli věnoval dětským pacientům a sociálně slabším, které léčil zdarma a tím nejsou v evidenci. Tom Bowen si nevedl deník, nikdy nikoho záměrně nevyučoval a nepřál si mediální ruch kolem své práce. Měl pouze 6 asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku. Teprve po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rench, začal Tomovu práci vyučovat jako Bowenovu techniku.